landscape-1477384846-pregnant-woman-drawing

şekerli hamilelik notları part 1

Şuan oğlum neredeyse 2 yaşında ve sağlıklı  -çok şükür- Bu notları ben zamanında korkumdan, endişelerimden dolayı o kadar araştırıp birşey bulamadığım ve benimle aynı şeyleri yaşayan, yaşayacak olan kadınlar için günlüğe yazdım ve bu zamana kadar sakladım. Anne olanlar anlayacaktır bebekle ilk bir yıl araştırma, anlama ve öğrenme yılıdır. Bu yüzden ancak zaman yaratabilmeyi öğrendim kendime. Belki benim gibi araştıran, öğrenmek isteyen korkuları olanlar vardır diye paylaşıyorum bu yazı dizisini..

Yüksek şekerle hamile kaldım. Yüksek kilo ile hamile kaldım. Herşeyi düzene soktuk ve sağlıklı doğum yaptım. Sağlıklı bebeğim oldu. Korkmayın şeker hastası hamileler. Doğru doktor ve doğru tedavi ile bu mucize gerçekleşiyor. Ben iyi ki ilk gittiğim doktoru dinlemedim. Şuan her baktığımda şükrettiğim bir miniğim var.

Hamilelik başlamış benim yine haberim yok.

Benim başımdan iki hamilelik bir doğum geçti. İkisi de plansız hamilelik olmuştu benim için. İlk hamileliğimi yine farkında olmadığım dönem içerisindeki yüksek şeker yüzünden (hamileliğimin 9. haftasında hbA1c 11 civarındaydı) sonlandırmak zorunda kaldığım için bir sonraki hamileliğimde inanılmaz tecrübeliydim. İkinci hamileliğimin öncesinde bir türlü tanısı konulamayan şeker problemim yüzünden tip 2 şeker ilacı olan glifor u kullanıyordum.

Hamile olduğumu bilmediğim 4 hafta boyunca bazen atlayarak da olsa kullandım.. ilk öğrendiğim gün başıma geleceği bildiğim için çaldım doktorun kapısını.. önce aldırmam gerektiğini son hbA1c değerimin 8 e yakın olduğunu organlarının gelişmeyebileceğini duyunca yıkıldım. Aynı şeyleri bir daha yaşamayı kaldıramayacağımı düşündüm. Şekerden dolayı bebek aldırmak istemiyordum.

Ama sonra tamamen tesadüf eseri bir başka kadın doğum doktoru ile tanıştım, ilk doktorun odasından çıktıktan belki 10 dakika sonra.. Durumu anlattım ve benim mucizemin başlangıcı böyle oldu.. Doktorumun bana ilk söylediği hemen endokrin bölümünden … Hocayı bul durumu anlat ve durumu bana bildir dedi. (Ama önce iki gün üst üste test yapalım bakalım dış gebelik falan olmasın dediği için o aşamayı geçiyorum. sonuç pozitifti.. ve o iki gün glifor içmeye devam ettim. Şekerim hep Sabah açlık 250 civarıydı)

İnsüline Başlamak

Doktorumun dediği gibi yaptım ve endokrin bölümüne indim. Durumu anlatınca hemen acile inip insülin iğnesi vuruldum. Tüm hamileliğim boyunca günde 4 kez vurulacağım iğnelerin ilkiymiş meğerse. Annem tip1 şeker hastası olduğu için bu mevzulara hiç yabancı değildim neyseki. Onun iğnelerini bile ben vurduğum için doktorumun hastanede yatmalısın ısrarına ayakta tedavi için oldukça direttim ve gerçekten allah razı olsun her 4 saatte bir 2 kez açlık tokluk şeker ölçümlerimle whatapp tan yazıştığım doktorumla 3 haftada doğru dozları deneme yanılma ile ayarladık. tabiki son dakikaya kadar bu dozajlar belki 100 kez değişti. çünkü her hafta bedenim değişiyor, bebek büyüyor ve insülin ihtiyacım farklılaşıyordu.

seker-hastaligi-min-875x495-1

HbA1c nin 5 seviyesine düştüğü günü asla unutamam.. normalde 3 ayda bir yapılan testi biz her ay tekrarlıyorduk. Zaten yüzdenin çoğunu son 1 aya göre belirlediğini söylemişti doktorum. Bu arada tabiki şeker için diyetisyene gittim ilk öğrendiğim gün.. 83 kilo ile hamile kalmıştım ve daha da riskli grubuna giriyordum bu yüzden. Şekerli Hamilelik Diyet Listemi Paylaşacağım bir sonraki postta.  Ama kendimden asla beklemediğim iradem ile 89 kilo ile doğuma girdim. Hamilelikte sadece 6 kilo aldım. Emzirerek ise 13 kilo verdim ama onu sonraki dönemlerde yazacağım henüz oraya gelmedik..

İlk 3 Ay / 1. Trimester

Şeker yüzünden zorlandığım, bebekle ilgili en ufak bir sıkıntı yaşamadığım bir dönemdi. Ellerim şeker ölçmekten kevgire dönmüştü ama aşırı çok mutluydum;)) Her dakika kaç cm kaç gr olduğuna bakıp yeni birşeyler öğrenmeye çalışıyor ve şeker yememek için sürekli kafamı meşgul edecek şeyler arıyordum.. Eşim bana bebek gibi-gerçek anlamda- bakmaya başlamıştı. Her insülini saatinde vurup her öğünümü saatinde yiyordum ve bu benim gibi dizensiz biri için inanılmaz büyük bir başarıydı.

1427846400-64282189ef1e7c58bc93636483d0ccb0

Bir bebek dosyam vardı ve çantamda sürekli onunla geziyordum,bebeğimin ultrason resimleri, Her ayki tahlil sonucum, günlük şeker ölçümlerim, insülinim, yedek iğne uçlarım ve soğuk su termoslarım, ayrıca taşıdığım hamilelik için folik asit ve vitaminler  ile bir ecza deposundan farkım yoktu. Bunların yanında şekerimin düşmemesi için sürekli taşıdığım ara öğünler, acil durum şekerlerim ve suyum ile çanta değil bir bavul ile gezdiğimi söyleyebilirim.. Bu dönemde bebeğimin erkek olduğunu öğrendik sanırım cinsiyet 12. haftadaydı.

1-tip-1-207-bf0c-12-hamilelik-testi

Bu dönemde bebeğim ile ilgili aslında korku ve mutluluğu hep birarada yaşadım çünkü yüksek şekerden dolayı -açlık kan şekeri 250 çıktığı oluyordu- sürekli bir şekerden dolayı düşük tehlikesi ile karşı karşıyaydım ve bu yüzden gelişimi çok yakından takip etmek gerekiyordu. Şekerin zarar verip vermediğini bilmek imkansıza yakındı. Kapalı kutu gibi.. Bu dönemde ikili tarama testi yapıldı ve sonuç oldukça iyiydi. Bir sorun olmadığı için şükrettik hep.

İlk 3 Ay bittiğinde ailecek çok rahatlamış artık yolumuza 3 kişi devam edeceğimizi kabullenmiş ve bebek eşyaları bakmaya başlamıştık..

Gerisi part 2 de. Sevgiler.

Share on Google Plus