page_fazla-su-icmekten-zehirlenerek-oldu_469687337 copy

Vücudunuzda fazla ödem tutmayın!

Vücudunuzda fazla ödem tutmayın!

Vücut dokuları arasında bulunan fazla sıvılara ödem adı verilir ve en çok el ayak ve yüzde —özellikle de göz çevresinde görülür.. tüketilen besinlerdeki tuz miktarı ve devamlı aynı tür besinlerle beslenme zaman içinde ödeme sebep olabilir. Ayrıca az su tüketimi de ödemi tetikleyen nedenlerden biridir.

Yüksek miktarda tuz içeren yiyeceklere salamura, turşu, şalgam suyu veya alkol gibi örnekler olabilir. Ayrıca karbonhidrat yoğunluğu olan bakava börek gibi yiyeceklerde ödem sebebi olabilir.

Günde kaç lt su içmeliyim?

Günlük alınması gereken tuz miktarı 6 gr dır. 

Vücuttan ödem nasıl atılır

Vücut ödemi atmak diyet döneminin en zor koşullarındandır. Öncelikle yeterli miktarda su tüketimi sağlayarak vücut ödemini atabilir sağlıklı kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kilogram başına 30cc die. Örn. 60 kilo olan bir insan 60×30=1.800cc (9 bardak) su içmelidir.

Ayrıca sağlık durumunuza uygun bir beslenme programı ile vücudumuzdaki su miktarını dengede tutarak kas kaybını önleyebilirsiniz. Zayıflamak için yapmanız gereken en önemli şeylerin başında gelen vücudumuzdaki ödemi atmak için su içmenin yanısıra günde 2-3 fincan bitki çayı kiraz sapı, yeşil çay gibi içebilirsiniz. Ayrıca limon da ödem atmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

bitki2

Alternatif ödem atma yöntemleri

Gün içinde ayakalarınızı havaya kaldırmaya özen göstermelisiniz. Kaldıramıyorsanız düz şekilde uzatmalısınız. Bacak bacak üstüne atmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde durmak ödemi çoğaltıyor.

Ayrıca gün bitiminde dinlenirken veya yatmaya gittiğinizde sol tarafınıza yatmak kan akışını hızlandıracağı için gece boyunca vücudunuz çalışmaya devam edecek ve ödem atmanızı kolaylaştıracaktır.

son olarak da Probiyotik yoğurt veya kefir tüketmenizde de fayda var. Karbonhidrat içeren besinler yerine kompleks karbonhidrat içeren besinler (tam tahıllı, kepekli, çavdarlı vb.)tüketmenizde yarar var.

Share on Google Plus