PhotoGrid_1458068645034

Tost makinasında kek yaptık

Uzun zamandır evde fırınım olmadığı için 11 aylık oğluma çok özendiğim keklerden yapmak istiyor ama ne yapacağımı bilemiyordum.  Evde bebek olunca onun birşeyler yemesini izlemek kadar güzel birşey yok.. Anneler iyi bilir:) tabii bir de yeni birşeyler denemek, ilham aldıklarını gerçekleştirmek kadar anneyi tatmin eden başka birşey daha yoktur herhalde. Neyse ben 9. Aydan itibaren birçok şeyi yemesi serbest olan oğlum için cevizli bebek keki yaptım. Bebekler için kek tarifi olayını zaten internetten okumuştum ama denerken biraz daha besleyici malzemeler koyduk

Tost makinasında kek yapımı

Gelelim tost makinası olayına. Evde dediğim gibi fırın yok bebek keki yapmak istiyorum. E düşündüm ki bunu ben tost makinesi ile yaparım. Çünkü fincan keki tencerede denemiştim ve ne kadar brownie tadında olduğunu iyi biliyorum oysa bebek yiyeceği için tüm malzemelerin iyice pişmemiş lazım içinde yumurta var.

Biliyorsunuz 1 yaşından önce yumurta akı ve şeker bebeklere yasak. Buyüzden kekimizde de bu ikisi yok şeker yerini pekmez özüne bıraktı yumurtanın ise sadece sarısı kullanıldı. Tarif aşağıda,

Bebek keki – tost makinasında kek tarifi

  • 1 yumurta sarısı
  • 3/4 Türk kahvesi fincanı sıvıyağ
  • 2/4 Türk kahvesi fincanı pekmez özü
  • 1 Türk kahvesi fincanı süt
  • 3 Türk kahvesi fincanı un. Ben bir fincanını mısır unu kullandım
  • Bir tutam yulaf kepeği
  • 1 dövülmüş ceviz
  • Yarım paketten az kabartma tozu

Malzemeleri normal kek yapar gibi karıştırıyoruz. Zaten oldukça az bir harç elde edeceğiz. Önceden ısıttığımız tost makinesinin ebadında iki adet yağlı kağıt kesiyoruz. Daha sonra serdiğimiz yağlı kağıdın arasına harcımızı kaşığını tersi ile yayıp üzerini diğer yağlı kağıt ile kapatıp tost makinasında kapatıyoruz.

PhotoGrid_1458068595045

10 dk içinde kekimiz yemeğe hazır hale geliyor. Dilimleyip servise hazırlamak için yağlı kağıdın üst parçasını alıp biraz soğumaya bırakın.

Tost makinasında kek

Tost makinasında bebek keki

 

Dilimledikten sonra oda ısısını gelene kadar ağzı açık daha sonra saklama kabında muhafaza edebilirsiniz.. Afiyet olsun.

 

Share on Google Plus