fennel

diyetlerin vazgeçilmezi, annelerin mucizesi ‘rezene’

Hamilelik dönemine çok yüksek kiloyla başlayıp bir de üzerine 6 kilo daha alınca kocaman bir lohusa oldum doğum sonrası kiloları ile..

Hayatı boyunca neredeyse hiç fit bir vücuda sahip olmayan bir insan olarak yenidoğan bebeğimin gazı sayesinde doktor tavsiyesi ile tanıştım ‘rezene’ ile. Hayatım boyunca her diyet girşimimde aldığım bitki çaylarından biri değildi. gerçi ben ozamanlar hep karışık zayıflatan market çaylarından kullanmıştım ya neyse:) Bebek gazı ile mücadelemiz esnasında aldığım rezene çayından bir bardak hergün tüketmeye başladım ve o günün akşamında bebeğim yanımda uyurken gaz çıkarmaya başladı.. O rahatladıkçamı yoksa çayın etkisinden mi bilinmez ama ben de bir sakinleştim duruldum:) bir kaç gün sonra tartıya çıktığımda ise gerçekten güzel bir kilo kaybı gördüm..

rezene-çayının-faudaları

Sindirim sistemi üzerindeki etkisi bilinen rezenenin anne sütünü arttırdığı ile ilgili bir sürü yazı da okudum ama süt artsın diye o kadar çok şey yiyip içiyorum ki bunları başka bir yazıda anlatmak gerek:) Ama faydası oluyorsa ne güzel bir taşla 3 kuş gerçekten.. Faydaları olarak Öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı oldukça etkilidir. Rezenenin yaprakları ve tohumu kaynatıldığında ortaya çıkan buharın bile faydası vardır. Bu buhar cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açmaya yardımcı olur. Çevremde bir çok kişi bu şekilde cilt bakımı yapıyor. Rezene protein bakımından da oldukça zengindir. Özellikle rahatlatıcı etkisi nedeniyle çok fazla tercih edilir. Çayı mideyi rahatlatır ve gaz sorununa çözüm olur. İdrar söktürücü bir özelliği vardır. Gözler için oldukça faydalıdır. Ağrıları azaltır. Kansızlığa iyi gelir. Anne sütünü arttırdığı için emziren anneler için oldukça faydalıdır. Vücudu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Rezene-Çayı-Faydaları1

Yine bazı yazılarda kolik olarak bilinen gaz sancısı çeken bebeklere az miktarda rezene çayı verildiği yazıyor ancak ben bunu doktorunuza danışmadan uygulamamanızı öneririm.. sonuçta ilk 6 ay anne sütü dışında bir şey verilmemeli..

Rezene çayı zayıflatır mı?

MEtabolizmayı hızlandırıcı ve ödem attırıcı etkisi ile rezene zayıflamak için diyet uygulayanların favori bitki çayları arasında yer almaktadır. Bazı yazılarda tokluk hissi verdiği de söyleniyor ama ben buna pek inanmıyorum. Fakat düzenli kullanım sonrası zayıflamaya yardımcı olduğu da bir gerçek.

Aktarlarda direk kurutulmuş olarak satılan rezeneyi isterseniz marketlerde çeşitli markaların poşet çayları ile tercih edebilrsiniz. Ben naneli rezene olarak piyasaya sürülen bir markanın ürününü kullanıyorum çünkü rezenenin o ağır kokusunu bir nebze nane ile aşıyor ve içiminde gayet güzel ferah bir tat alıyorsunuz.. Böylece ben de mide ve gaz problemlerine de elveda diyor bol bol bebek emzirebiliyorum..

 

Share on Google Plus