42346-675x355

937,5 Gün Sonra Aşk Bitiyor mu?

Aşk üzerine o kadar çok konuşulup yazılıyor ki artık bilimsel araştırmalara göre aşk hayatımızı anlamlandırmaya çalışır olduk:) İngiltere’de  aşk ve beyin  fonksiyonlarının incelendiği bilimsel bir çalışma, insanın aşık olduğunda  beyindeki nefret duygusunu harekete geçiren bölümün devre dışı kaldığını; aşk  halinde romantizmin süresinin 937,5 gün sürdüğünü ortaya koydu. Yani bu araştırmaya göre Aşkın romatik olarak yaşandığı zaman ilk 937,5 günmüş! 

Nasıl bir kimyamız varsa artık öğlene doğru kavga edip soğuyoruz heralde:) Geçen senelerda aşkın ömrü 3 yıldır diye çok fazla konuşulmuştu. Hatta kitap falan vardı mevzu ile ilgili… İsterseniz birazda araştırma sonuçlarını inceleyin.. Aşkınızın ömrünün neden kısaldığını öğrenin…

kardanadam-ask

 

İlk önce araştırmaya katılım yapan çiftlerin %83′ü evliliklerinin ilk zamanlarında elele tutuşuyorken 937 gün sonunda bu oran %38′lere düşüyormuş! Biz hala elele tutuşuyoruz diyenlere sevgiler %38′lik kısımdasınız demektir:))

Yapılan araştırmalara göre ki bu araştırmalar MR (manyetik rezonans) kullanılarak gerçekleştiriliyormuş; Aşk ve nefret arasındaki en büyük fark, muhakeme ve aklıselimin  merkezi olan beyin korteksinin büyük bir bölümünün aşk esnasında etkisiz hale  gelmesinden kaynaklanıyormuş yani aşık olunca beyin kapanıyor:) 

ask-hastalik

Kadın ve erkek beyni aşkı farklı yaşıyor” 
Aşık olan kadınlarda beyin taramalarıyla yapılan çalışmalarda, aşık  kadınların beyninde birçok alanın hareketlendiğinin tespit ediliyor. Özellikle içgüdülerle ilgili alanların, dikkat ve hafıza devreleri  hareketleniyor. Erkeklerdeyse görselliğin işlendiği alanlarda hareketlenme  yaşanıyor. Görsel verilerin işlendiği bölgelerdeki hareketlilikteki bu artış,  aynı zamanda erkeklerin neden kadınlardan daha kolay ‘ilk görüşte aşık’  olduklarını açıklıyor. Kadın ise tecrübelerine önem veriyor. Bu nedenle tek  gecelik ilişkiyi daha çok erkek yaşıyor.
Yani aşk yerini sevgiye bırakıyor diyen 40 yıllık evli çiftler bu araştırmalara göre kesinlikle doğru. Aşık olmak ve sonsuza kadar sevmek kavramları birbirinden farklılaşıyor.. Aşık olduğumuzdaki halimiz ile seviyorum seni dediğimiz halimiz fiziksel olarak bile farklılık gösteriyorken ruhsal olarak değişmemiz oldukça normal..
Herkese ömür boyu aşık hissedebileceği bir hayat dileriz…

 

 

Share on Google Plus