Ekran Resmi 2014-04-20 03.14.40

Meme kanserinde erken teşhis hayatımızı kurtarıyor!

Sağlık yaşamımız boyunca sahip olduğumuz en büyük servetimiz.Günümüzde kanser kelimesini o kadar çok duymaya başladık ki artık nerdeyse her 3 kişiden birinde var.

Kadınlar arasında en çok yaygın olan meme kanseri ise erken teşhiş edildiğinde çok büyük oranlarda iyileşme yüzdesine sahip.Kendi kendimizi muayene edebildiğimiz bu hastalıkta her zaman tetikte olmalı ve kontrollerimizi aksatmamalıyız.Çoğu zaman unuttuğumuz ve önemsemediğimiz bu durumu aslında bir rutin haline getirip sağlığımıza dikkat etmemiz en büyük görevimiz.Bu post küçük bir hatırlatma yapıp sağlık ihmale gelmez mesajı içeriyor:)

Şimdi kendi kendimizi nasıl muayene edeceğimize bir bakalım

 

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ
Bu muayenede aranacak ve dikkat edilecek en önemli noktalar:

• Ele gelen kitle olup olmadığı,
• Meme derisi üzerinde ve meme başında çekinti olup olmadığı,
• Meme derisi üzerinde renk değişikliği olup olmadığı,
• Meme başından kendiliğinden bir akıntı gelip gelmediği,
• Koltuk altında kitle olup olmadığıdır.

Ekran Resmi 2014-04-20 03.14.49

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR?
Bu muayene kadınlar tarafından beş şekilde yapılabilir.

1. En kolay yöntem; banyoda vücudunuz sabunlu iken ellerinizin rahatça kayacağı şekilde muayeneyi yapmaktır. Parmaklarınızın arasında memede kitle olup olmadığı ya da meme derisinde bir sertleşme olup olmadığını fark edebilirsiniz.

2. Üst bedeniniz çıplak iken ayna karşısına geçerek her iki kolunuzu yukarı kaldırarak meme üzerinde çekinti, kabarıklık, şekil bozukluğu veya kızarıklık olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

3. Oturarak veya ayakta hangi memenizi muayene edecekseniz, karşı taraftaki eliniz ile yukarıdan aşağı veya istem dışı veya çembersel olarak parmaklarınızı meme üzerinde gezdirerek muayene yapabilirsiniz. Bu muayene için işaret, orta ve yüzük parmaklarının iç yüzü kullanılmalıdır. Bu muayene sırasında koltuk altı da karşı taraftaki el kullanılarak kontrol edilmelidir.

4. Bir önceki aşamada yaptığınız muayeneyi yatarak ve sırtınızın altına küçük bir yastık koymak şartı ile yapabilirsiniz. Bu muayene sırasında parmaklarınıza serpeceğiniz az miktardaki talk pudrası, parmaklarınızın meme derisi üzerinde kaymasını kolaylaştıracağı gibi meme içinde bir kitle varsa fark edilmesini kolaylaştıracaktır.

5. Bu aşamada meme dikkatle gözlenmeli ve üzerinde kızarıklık, yara olup olmadığı, meme başında çekinti olup olmadığı ve meme başından akıntı gelip gelmediğine dikkat edilmelidir. Meme başında akıntı varsa kanlı olup olmadığına bakılmalıdır.

Bunları yanı sıra yıllık doktor kontrollerimizi aksatmamalı, herkese bol sağlıklı yaşamlar dileriz:)

Share on Google Plus