3

Selülit karşıtı besinlerle 6 haftada forma girin

Selülit çoğunlukla kadınlarda görünen ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan kilo lu veya zayıf kadınlarda yaş farketmeksizin görülebilen bir rahatsızlıktır..

Selülit, aynı zamanda, hem yağ dokusunu, hem de bağ dokusunu bozan estetik  sorunudur.

Selülit, hemen hemen her kadında, farklı derecelerde görülen en yaygın  sorun olup, çaresi, hareket, lifli beslenme ve bol bol su içmek.

Fast-food, karbonhidrat ağırlıklı beslenme, çok çay, kahve tüketmek selülit nedeni olabilir. Selülite karşı sebze-meyve ağırlıklı beslenmek gerekir.

portakal-kabugu

Selülitten Kurtulmak için Ne Yemeli? Selüliti Yok Edecek Besinler:

Ispanak ve pazı: Liflidir, bağırsak çalıştırır, kan yapar ve selülite karşı savaşan bir diyetin yazgeçilmezidir.

Enginar ve iç bakla: Biri karaciğeri detokslarken öbürü karaciğer içerisindeki küçük safra kanallarının çalışmasını destekler. Bu nedenle enginar ve iç baklayı beraber tüketmek iyidir.

Tam buğday türevleri, kabuklu pirinç: B vitamini içerir. Kabızlık yapmaz. Buğday ve pirinci rafine edilmiş şekliyle tüketmeyin.

Kepekli makarna ve kepekli ürünler: Aslında tam buğday ürünlerini daha çok tercih ediyorum ama beyaz makarnaya göre sebzeyle birlikte ya da az yağlı yoğurt, peynir ile tüketilen kepekli makarna daha uygundur. Kepek bağırsakları çalıştırır.

Bakliyatlar: Posalı, çeperli, gıdalar olup bağırsakları çalıştırır. Demir ve B vitamini içerirler. Kuru fasulye hariç hepsinin glisemik indeksi düşüktür. Ayrıca bitkisel protein içerdikleri için bedenin sıkılaşmasma yardımcı olur.

Az şekerli taze meyveler: Taze meyve olmadan sağlıklı bir beslenme programı olmaz. Ancak bu meyveleri hep hatırlattığım gibi ara öğünde yiyin. Mevsim meyvesi ve şeker oranları düşük olsun.

Brüksel lahanası, kara lahana, brokoli, semizotu, madımak, taze Ege otları: Hepsi birer şifa kaynağıdır. Vücuttan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olurlar.

Yulaf ezmesi: Bir şifa deposudur. Bağırsak çalıştırır.

Roka, tere maydanoz, marul, dereotu, taze soğan: Hepsi birer vitamin deposudur. Yeşillikler vücut için antioksidan kaynağıdır. Hem tokluk sağlar hem de selülite karşı mücadelede vazgeçilmez gıdalardır.

Turp: Kırmızısı, beyazı, siyahı hepsi vücudun ödem çözmesine yardımcı olur.

Yağsız tavuk eti, az yağlı, balık, hindi, yumurta beyazı: Vücudun sıkılaşması için gerekli olan protein ihtiyacını karşılar. Tok tutup acıkmayı geciktirir.

Keten Tohumu : Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan keten tohumu damarları genişletir. Kan dolaşımını rahatlatır. Her sabah kalktıktan sonra 2-3 tatlı kaşığı öğütülmemiş keten tohumu yiyin. İsterseniz, keten tohumunu yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Soğan ve Sarımsak : Kan basıncını ve kan dolaşımını rahatlatır. Her gün yemeklerinizde ve salatalarınızda bu ikiliden bolca bulunsun.

Ananas : İçeriğinde bulunan bromelain enzimi sayesinde yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş, kolajen dokuyu parçalar ve yağların depolanmasını önler. Ayrıca bölgesel ödemi de engeller. Her gün bir ince dilim taze ananas yemeyi ihmal etmeyin.

Zencefil : Kanı incelterek, kan dolaşımı rahatlatır. Her gün 5-6 kibrit çöpü şeklinde kestiğiniz zencefili çayınızın içine katabilirsiniz.

Muz : İçerisinde yer alan potasyum ile, kan basıncını düşürerek dolaşıma yardımcı oluyor ve dokuları atık maddelerden temizliyor. Sindirim ve düşük tansiyon sorununuz yoksa, günde bir adet muz tüketmenizde fayda var. Karpuz, avokado, havuç, fasulye ve bezelye de fazla miktarda potasyum içeriyorlar.

Kereviz : Kan damarlarının kasılmasını engelleyerek, dolaşımın rahatlamasını sağlar.

Yeşil Çay : İçeriğindeki kateşin ile yağ yakımını hızlandırır. Günde iki fincan yeşil çay içmenizde fayda var.

Domates Suyu : Domates vücudu toksinlerden arındırır. Günde 2-3 bardak domates suyu içerek selülitlerin giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Share on Google Plus